Świetlica – dla rodzica

Materiały na dysku – dla rodzica (kliknij tutaj aby otworzyć)


  zrób z dzieckiem nr 1:  wspólne słuchanie

Nie raz widzieliśmy człowieka nie w sosie. Być może doświadczyliśmy nawet, jak to jest, poczuć do kogoś miętę. Albo udało się nam wpuścić kolegę w maliny. Zapewne doskonale znamy te i wiele innych zwrotów. Ale, czy zawsze umiemy je wytłumaczyć dzieciom, a do tego zrobić to z humorem? Pozwólmy więc, by pomógł nam w tym specjalista.

Dziś zapraszam do wspólnego słuchania zabawnych historyjek Grzegorza Kasdepke ze zbioru Co to znaczy. Uwaga! W żadnym wypadku nie jest to książka do wysłuchania jednym tchem.

G. Kasdepke, Co to znaczy:   https://audioteka.com/pl/audiobook/co-to-znaczy-cz-1-i-2    (źródło: audioteka.com.pl)  Co to znaczy – czytają dzieci   (źródło: youtube; audiobook nagrany przez uczniów klasy 4a SP 140 w ramach programu „Z książką za pan brat„)


  zrób z dzieckiem nr 2:  wspólna gra

Ręczę głową za to, że każdy dorosły choć raz w życiu grał w popularne statki, na kartce niedbale wyrwanej z zeszytu do matematyki. Przypomnijmy sobie, jak to było. Chwileczkę, nie wyrywajmy kartki z zeszytu – skorzystajmy z gotowca, dzięki któremu w sekundę przypomnimy sobie  zasady gry i zabawę rozpoczniemy od ręki.

Gotowe karty do gry w statki dla dwóch graczy: gra w statki (źródło: https://rysopisy.eduzabawy.com/gry-i-zabawy/statki)


mediateka rodzica nr 1: do poczytania

Obecnie można się pogubić w ideach, wartościach, modelach i pomysłach na życie, tak osobiste, jak i rodzinne. Jak wobec tego prowadzić dziecko po meandrach codzienności, gdy samemu traci się niekiedy pewność własnej drogi.

Dziś chcę polecić rozmowę z duńskim terapeutą rodzinnym, autorem wielu książek o relacjach rodzinnych i wychowaniu. Czy jest szansa, że podejście Jespera Juula, który twierdzi, że  „dzieci nie potrzebują wychowania, ale przyjaznego przewodnictwa”, przyniesie nam ulgę w chwili zwątpienia?

artykuł:  Czego potrzebują dzieci… (źródło: wydawnictwomind.pl)


mediateka rodzica nr 2: do zobaczenia, posłuchania i poczytania

Czy znamy takie sytuacje? Kiedy smutek dziecka przeradza się w rozpacz, a nasze „dobre chęci” porywa fala złości?

New photo by Joanna Mikołajczyk / Google Photos

A przecież ta sama sytuacja mogłaby wyglądać zupełnie inaczej. Na przykład tak:

New photo by Joanna Mikołajczyk / Google Photos

Jak zamieniać chwile słabości – nasze i naszych dzieci – w chwile, które nas umacniają?

Zachęcam, by sięgnąć do książki dwóch mam, jak same przyznają, dalekich od ideału, tym bardziej więc lektury cennej i praktycznej: Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały? Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły?

wywiad wydawcy (Media Rodzina) z autorkami:  wywiad   audiobook: fragment


zrób z dzieckiem nr 3:  wspólna gra

Do tej niezwykłej gry rysunkowej potrzebna jest kartka dla każdego gracza, coś do rysowania i 1 kostka. Gra polega na stworzeniu twarzy z elementów, które wylosuje się w kolejnej kolejce. Tu nie ma wygranych ani przegranych – jest tylko świetna zabawa! 

plansza: gra w twarze (źródło: https://rysopisy.eduzabawy.com)


mediateka rodzica nr 3: do posłuchania

Chyba nikt z nas nie wątpi, że poczucie własnej wartości jest gruntem, na którym rodzi się szczęśliwe życie każdego człowieka. I nie chodzi w nim o wysoką samoocenę, o zadufanie w sobie czy wysokie mniemanie o sobie. Poczucie własnej wartości to coś co pozwala nam szanować siebie w każdej sytuacji i z takim samym szacunkiem odnosić się do innych, również w każdej sytuacji.

Skąd się ono bierze? Jak je ćwiczyć? Czy w ogóle da się je wyćwiczyć? Co zrobić, by w ten najcenniejszy zasób wyposażyć swoje dziecko? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w wykładzie p. Magdaleny Sękowskiej zatytułowanym: Jak wzmacniać poczucie wartości u dzieci?, wygłoszonym 5.10.2017 r. na Uniwersytecie SWPS w Poznaniu. 

wykład M. Sękowskiej: Jak wzmacniać poczucie wartości u dzieci