Akcja społeczno-edukacyjna „Żonkile”

To już drugie nasze spotkanie z akcją zaproponowaną przez Muzeum POLIN, w ubiegłym roku omawialiśmy film pt. „Muranów – Dzielnica Północna”, natomiast na ten rok organizatorzy przygotowali dla uczestników opowiadanie pt. „Prawdziwi przyjaciele”.

19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. W tym roku przewodnim motywem jest miłość. Jak motywują organizatorzy: „Tegoroczna akcja Żonkile odbywa się w czasie, gdy w naszej części kontynentu znów giną ludzie – gdy ponownie mordowani są mężczyźni, kobiety i dzieci. Chcemy, by udział w kampanii odbywającej się pod hasłem miłości był także formą manifestacji naszego sprzeciwu przeciwko wojnie, przeciwko wszelkiej agresji. Pamiętając o słowach Mariana Turskiego, że Auschwitz nie spadło z nieba, chcemy solidaryzować się z tymi, którzy walczą o swój kraj, swoją godność i swoich najbliższych”.

Akcji od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Te właśnie tematy poruszaliśmy w czasie zajęć z dziećmi i młodzieżą.

A. Kolbusz