Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

         29 września 2021 roku obchodzić będziemy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Jest to jedno z wydarzeń w kalendarzu świąt nietypowych, które są zarówno przyjemne jak i pożyteczne. Inicjatywa powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku. Patronką wybrano Joannę Porazińską, wybitną pisarkę, która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach. Data 29 września, to właśnie dzień urodzin autorki. Celem święta jest propagowanie czytelnictwa.

            Z tej okazji w naszej szkole odbędą się wspólne klasowe czytania wybranych utworów literackich. Uczniowie klas IV, VI i VIII będą rozpoczynać każdą lekcję (po wcześniejszym uzgodnieniu z nauczycielem) od krótkiego (10-15 minutowego) przeczytania fragmentu wybranej książki, natomiast uczniów klas najmłodszych odwiedzą starsze koleżanki lub koledzy i przeczytają im wybraną książeczkę. Mamy nadzieję, że ta inicjatywa zachęci uczniów do systematycznego czytania i częstego odwiedzania szkolnej biblioteki.
Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci, rozwijają wyobraźnię, pamięć, wzbogacają słownictwo, znajomość gramatyki, pozwalają też przeżywać różnorodne emocje. Dla rodziców może być też doskonałą okazją do budowania z dzieckiem więzi oraz wspólnego spędzania wolnego czasu.

Aneta Cyran