SPRAWOZDANIE Z FESTIWALU KRAJÓW I JĘZYKÓW

1 kwietnia w naszej szkole został zorganizowany Festiwal Krajów i Języków. Uczestnikami festiwalu byli uczniowie klas 0,I,III,IV,VI,VIII. Uczniowie każdej klasy przygotowali informację na temat danego kraju, a także degustację dań charakteryzujących dane państwo. Festiwal Krajów i Języków służył idei jednoczenia odmiennych kulturowo państw. Uczniowie naszej szkoły przygotowali się wzorowo. Festiwal rozpoczął się od krajów anglojęzycznych, kolejno odwiedziliśmy Włochy, Francję i kraje niemieckojęzyczne. Potrawy i desery przygotowane przez uczniów, rodziców i nauczycieli były przepyszne. Ponadto uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę w zabawach, quizach i krzyżówkach językowych. Wchodząc do kolejnej z sal, gość nie miał wątpliwości, jaki krąg kulturowy odkrywa. Nie tylko flagi, dania, mapy, ilustracje, czy wręcz przedmioty tworzyły odpowiednią scenerię. Także sami gospodarze zadali szyku niczym rodowici Francuzi, Niemcy, Austriacy, Brytyjczycy, czy Włosi. Najmniejsi z gości -Przedszkolaki- paradowały z flagami prezentowanych państw, bezbłędnie rozpoznając barwy narodowe poszczególnych krajów. Było tak obficie i tak smacznie, że codzienny obiad i śniadanie w plecaku pozostały nietknięte. Cóż się dziwić, skoro w jednej tylko sali krajów DACHL (Niemiec, Austrii, Szwajcarii i Liechtensteinu) można było wybierać spośród: trzech rodzajów sałatki ziemniaczanej, tortu ze Schwarzwaldu, jabłkowego szprycera, strucli jabłkowej, Zwiebacku, przeróżnych rodzajów czekolad, serów, kiełbasy, galaretek w barwach niemieckiej flagi, minitorcików   szwarcwaldzkich, placuszków cynamonowych.
Kraje anglojęzyczne witały gości placuszkami z syropem klonowym, chipsami, szarlotką, herbatką z mlekiem oraz suszonymi owocami i bakaliami.
U Włochów nie zabrakło pizzy, rozmaitych wariacji makaronowych, pomidorów z mozarellą i bogatej karty kaw. Francuzi również częstowali tym, w czym są najlepsi: rogalikami z ciasta francuskiego, bagietkami, serami  i czekoladowym fondue. Festiwal Krajów i Języków odbył się w naszej szkole po raz drugi i zapewne nie ostatni. Podziękowania należą się wszystkim Rodzicom, Dzieciom i Nauczycielom, za sprawą których nasz drugi już Festiwal Krajów i Języków był tak barwny i pyszny. Dziękujemy!

/E.K.M i J.M/